Imię Pana jest mocną wieżą; chroni się do niej sprawiedliwy i jest bezpieczny. [Przyp. 18; 10]MIEJSCA SIENKIEWICZOWSKIE

Wybierz literę z którą chcesz się zapoznać: A, B, C, Ć, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, O, P, Q, R, S, Ś, T, U, V, W, X, Y, Z, Ź, Ż - albo zobacz wszystkie.

Litera CCALAIS [Francja – gmina Calais, region Nord-Pas-de-Calais, departament Pas-de-Calais]


Miasto portowe w północno-wschodniej Francji założone w X w. Z jego brzegu widać Wielką Brytanię. Swój początek ma tu linia promowa do Wielkiej Brytanii. W pobliżu miasta znajduje sie początek Eurotunelu pod kanałem La Manche.
21 lutego 1876 r. około godz. 12.00 Henryk Sienkiewicz przybył do Calais, skąd dalej popłynął statkiem do Dover w Wielkiej Brytanii.


[1. Calais na mapie; 2. Town Hall - Calais Hotel de Ville]

[Fotografie: 1. Autor: Mauchot Sanguinaire. 2. Patrick.charpiat. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia objęte licencją GNU FDL].

CARRARA - [Włochy - gm. Carrara, region Toskania, prowincja Massa-Carrara]


Carrara jest szczególnie znana w świecie z pobliskich kamieniołomów, w których wydobywa się tzw. „marmur kararyjski”.
Tu 15 listopada 1897 r. przybyli: Henryk Sienkiewicz i dwaj inni członkowie Komitetu Budowy Pomnika Adama Mickiewicza: Michał Radziwiłł i Leopold Kronenberg – oraz wezwani w charakterze rzeczoznawców: profesor Leonard Marconi i Stanisław Witkiewicz – aby ocenić model figury Mickiewicza dłuta Cypriana Godebskiego. Pisarz pozostał tu do 21 listopada 1897 r. Mieszkał w Hotelu Albergo della Porta.


[1) skwer; 2) kamieniołom marmuru]

[Fotografie – Autor: 1) Jarek Jedrych; 2) rdesai. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcia objęte licencją CC-BY-SA].

CATALINA HARBOR ISLAND [WYSPA] [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – Stan Kalifornia]Maleńka wyspa w archipelagu Channel Islands – położona w pobliżu wyspy Santa Catalina – u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia w hrabstwie
Los Angeles. Henryk Sienkiewicz wspomina wyspę w „Listach z podróży do Ameryki”. Oglądał ją w pierwszej połowie 1876 r.:
„(…) Góry skończyły się. Stałem jakoby na olbrzymim, wysokim na jakie dwieście stóp tarasie. Strumień spływał zeń
po tak stromej pochyłości na dół, że tworzył prawie wodospad. U stóp tarasu widniał dom farmerski bielejący wśród masy drzew gumowych
(eukaliptusów); tam zaczynała się dolina anaheimska, a raczej step szeroki, powietrzny, przestronny, biegnący
aż do brzegów Oceanu. Oparłszy się o karabin patrzyłem nieruchomo z pół godziny na ową cudną dolinę. Na krańcu widnokręgu szarzała niby mgła, niby chmura jakaś sina, ale rozświecona purpurą zachodu. Był to Pacyfik, ojciec oceanów i mórz wszystkich. We wzgórzach sterczących nad tumanem poznałem wyspy Santa Catalina i Catalina Harbor, które zwiedzałem bawiąc jeszcze
w Landing. (…)”
[Fotografia: Autor: Krzysier. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie jest w domenie publicznej, ponieważ zostało wykonane przez NASA. Według prawa autorskiego NASA „materiały NASA nie są chronione prawami autorskimi, chyba że zaznaczono”.]

CERBÈRE [Francja – gmina Cerbère, region Langwedocja-Roussillon, departament Pireneje Wschodnie]


Miejscowość kąpieliskowa i port rybacki w Katalonii, na wybrzeżu Costa Brava – położona przy granicy francusko-hiszpańskiej.
Henryk Sienkiewicz zatrzymał się tu 21 i 22 września 1888 r. – w drodze z Paryża do Barcelony – z powodu migreny.


[1. Cerbere; 2. Hotel du Rayon Vert]

[Fotografie – Autor: 1) Vmenkov 2) Bloovee. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcia objęte licencją CC-BY-SA].

CERNOBBIO – [Włochy – region Lombardia, prowincja Como, gmina Cernobio]


Miejscowość we Włoszech nad Jeziorem Como. 10 marca 1890 r. z Como do Cernobbio Henryk Sienkiewicz wybrał się na spacer.


[1. Cernobbio; 2. Cernobbio - Villa d'Este]
[Fotografie - Autor: 1. Swiss79; 2. Raminus Falcom.] [Zdjęcie 1. jest własnością publiczną - zgodnie z wolą autora. Zdjęcie 2. objęte jest licencją GNU FDL.]


CHABÓWKA [gm. Rabka Zdrój, powiat nowotarski, woj. małopolskie]


Miejscowość położona w Kotlinie Rabczańskiej na trasie Kraków – Zakopane. Mieści się tu skansen taboru i urządzeń kolejowych.
12 października 1889 r. Henryk Sienkiewicz i Władysław Zamoyski w Chabówce jedli posiłek. 02 marca 1892 r. Henryk Sienkiewicz saniami jechał do Zakopanego.
30 czerwca 1896 r. - powozem.


[1. Stacja kolejowa; 2. Fablok Luxtorpeda]


[3. Lokomotywa TKh191; 4. pociąg pancerny]

[Fotografie – Autor: 1) Nils Öberg; 2) autor nieznany; 3) Przykuta; 4) Marcin Wichary. Źródło – Wikipedia.]
[Zdjęcia 1. 3. i 4. objęte licencją CC-BY-SA]. [Zdjęcie 2. - autor nieznany. Publikacja – 1936 - 1938. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie 2. jest w domenie publicznej, ponieważ zgodnie z art.3 prawa autorskiego z 29 marca 1926 r. i art. 2 prawa autorskiego z 10 lipca 1952 fotografie polskich autorów (lub które ukazały się
po raz pierwszy w Polsce lub równocześnie w Polsce i za granicą) opublikowane bez wyraźnego zastrzeżenia prawa autorskiego (przed zmianą prawa 23 maja 1994 r.) nie podlegają ochronie i należy domniemywać, że są własnością publiczną.]

CHEŁMCE [gm. Strawczyn, pow. kielecki, woj. świętokrzyskie]


Miejscowość w pobliżu Oblęgorka. Na cmentarzu pochowani zostali:
- Henryk Józef – syn pisarza;
- Zuzanna Sienkiewicz – synowa pisarza.


[1. Chełmce - widok ogólny; 2. Chełmce - widok kościoła parafialnego od strony cmetarza][3. - 6. Grobowiec Rodziny Sienkiewiczów na cmentarzu parafialnym w Chełmcach]
[Fotografie: 1. Marcin Grabiński; 2 - 6. Krzysztof Grabiński]


CHEYENNE - [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – Hrabstwo Laramie, Stan Wyoming]


Miasto, początkowo nazwane Crow Creek Crossing. Później swoją nazwę wzięło od plemienia Indian – Czejenów.
Miasto to wymienia Henryk Sienkiewicz jako kolejny przystanek, do którego dotarł 11 marca 1876 r. pociągiem w drodze na Dziki Zachód.


[1. Capitol Avenue; 2. Kapitol Stanu Wyoming]

[Fotografie: Autor: 1) Ralf Blauert; 2) Decumanus. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia objęte licencją GNU FDL].

CHICAGO - [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – Hrabstwo Cook, Stan Illinois]


Miasto w USA położone nad jeziorem Michigan. Trzecie pod względem ilości mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych. Główna metropolia miejska na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Główne centrum biznesowe, kulturalne i naukowe. 07 marca 1876 r. Henryk Sienkiewicz w drodze na Dziki Zachód dotarł pociągiem do Chicago, skąd wyruszył w dalszą podróż 09 marca 1876 r. Na pobyt w tym mieście zatrzymał się w hotelu Palmer House.


[01. Chicago]


[02. Chicago]


[03. Palmer House - 1903 r.; 04. Palmer House]

[Fotografie - autor: 01) Daniel schoen; 02) Lol19; 03) Tony The Tiger; 04) KKmd. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia 01. i 02. objęte licencją CC-BY-SA]. [Zdjęcie 03.
jest własnością publiczną zgodnie z wolą autora.] [Zdjęcie 04. objęte jest licencją GNU FDL].

CLINTON - [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – Hrabstwo Clinton, Stan Iowa]


Miasto w USA położone nad rzeką Missisipi.
09 marca 1876 r. Henryk Sienkiewicz w drodze na Dziki Zachód dotarł pociągiem do Clinton. Przystanek trwał pół godziny i pisarz wyruszył w dalszą podróż do Omaha.


[01. Gmach sądu; 02. Biblioteka publiczna]

[Fotografie – Autor: 01. - 02.) Michael J. Kearney. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie 01. objęte licencją CC-BY-SA].[Zdjęcie 02. objęte licencją GNU FDL].

COMO – [Włochy – gm. Como, region Lombardia, prowincja Como]


Miasto, gmina i stolica prowincji Como położone nad Jeziorem Como. Zabytki Como: Katedra Duomo di Como, Kościół Sant'Abbondio, Kościół San Fedele, Broletto (Stary Ratusz), Świątynia Aleksandra Wolty, Teatro Sociale, Villa Olmo, Zamek Baradello. Udokumentowane pobyty Henryka Sienkiewicza w Como datują się następująco: 01) marzec 1890 r. - Hotel Volta.


[1) katedra; Mauzoleum Aleksandra Woltty]

[Fotografie – Autor: 1 – 2) Robertmilan. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcia objęte licencją CC-BY-SA].

COSUMNES RIVER [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – Stan Kalifornia]Rzeka o długości 84,5 km. Dopływ rzeki Mokehumne.
Henryk Sienkiewicz wspomina ją w „Listach z podróży do Ameryki”. Oglądał ją w drugiej połowie 1876 r.:
„(…) Idąc dalej doszedłem do miejsca, w którym po obu brzegach strumienia ciągnął się pas niezmiernie delikatnego piasku pomieszanego z żółtą miką. Raz już nad rzeką Cosumnes (Macosme), w okolicy Sacramento, oszukała mnie ta mika, albowiem spostrzegłszy całe jej zaspy, sądziłem, żem znalazł takie bogactwa, iż Rotszyldom nie pozostanie nic więcej jak pójść do mnie
na buchalterów. Patrzyłem, pamiętam, wówczas i nie wierzyłem oczom własnym: cały brzeg rzeki lśnił się i mienił, promienie słoneczne łamały się na większych blaszkach, wszędzie było złoto i złoto. Można je było furami wywozić. Szczypałem się sam, aby się przekonać, czy nie śpię, i nabrawszy pełne kieszenie moich dostatków pobiegłem do kapitana W., naszego rodaka,
u którego właśnie bawiłem, aby podzielić się z nim, jako z doświadczonym górnikiem, wiadomością, wejść w spółkę i zrobić kilkadziesiąt skromnych miliardów w ciągu kilku miesięcy. Więcej sobie wcale nie życzyłem. Czytelnik domyśli się łatwo, jaką musiałem mieć minę, gdy stary górnik rozśmiał się i potrząsając na ręku moim skarbem, rzekł krótko a węzłowato: "Mika". (…)”
[Fotografia: Autor: Shannon1. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie mapy objęte jest licencją GNU FDL].

CUXHAVEN – [Niemcy – gmina Cuxhaven – powiat Cuxhaven – kraj związkowy Dolna Saksonia]


Miasto uzdrowiskowe położone przy ujściu Łaby do Morza Północnego. Obecnie utrzymuje się głównie z turystyki.
27 lipca 1889 r. przybył tu Henryk Sienkiewicz. Tu wsiadł na statek i odpłynął na wyspę Helgoland.


[1) kościół; 2. Hotel i restauracja Continental]

[Fotografie - Autor: 1) Geoz; 2) Carsten. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie 1. jest własnością publiczną zgodnie z wolą autora.] [Zdjęcie 2. objęte licencją CC-BY-SA].

CZAMIDŻE [BULGURLU] – [Turcja]


Wzgórze wznoszące się na wysokość 268 m o wyjątkowych walorach widokowych. Henryk Sienkiewicz był tu na początku listopada 1886 r.

CZARNY STAW


Jezioro w Tatrach położone w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. Przebywając w Zakopanem, w okresie od czerwca do połowy września 1894 r., Henryk Sienkiewicz wybrał się nad Morskie Oko wraz ze swoimi dziećmi: synem Henrykiem Józefem i córką Jadwigą.


[01. Czarny Staw – mapa z 1938 r.; 02. Czarny Staw]

[Fotografia 1. – autor: Wojskowy Instytut Geograficzny (1919 – 1949). Fotografia 2. – autor: Shalom Alekem. Źródło – Wikipedia]
[Fotografia 1. jest własnością publiczną, ponieważ prawa autorskie do niego wygasły. Prawo to stosuje się w Stanach Zjednoczonych, Australii, Unii Europejskiej
i w tych państwach, gdzie prawo autorskie wygasa w 70 lat po śmierci autora.] [ Fotografia 2. objęta jest licencją GNU FDL].]
[Ewentualne uzupełnienia i zmiany w treści nastąpią z chwilą ustalenia nowych szczegółów.]

CZESKA TRZEBOWA [czes. ČESKÁ TŘEBOVÁ, niem. BÖHMISCH TRÜBAU] [Czechy – powiat Usti, kraj pardubicki]


Jeden z największych węzłów kolejowych w Czechach.
19 maja 1889 r. na stacji kolejowej w Czeskiej Trzebowej Henryk Sienkiewicz miał przesiadkę w drodze do Kissingen. W mieście tym pisarz spędził godzinę czasu.


[1. dworzec kolejowy; 2. ratusz]

[Fotografia 1. – Autor: Marek Stránský. Fotografia 2. – Autor: Timichal. Źródło – Wikipedia.][Zdjęcie 1. objęte licencją GNU FDL]. [Zdjęcie 2. – zgodnie z wolą autora – jest własnością publiczną.]

CZĘSTOCHOWA [gm. Częstochowa, powiat częstochowski, woj. śląskie]


Miasto nad rzeką Wartą. Znajduje się tu bazylika i klasztor na Jasnej Górze.
Henryk Sienkiewicz był tu 08 i 09 grudnia 1903 r. – na Jasnej Górze i w Teatrze Teofila Zapałkiewicza. Teatr ten mieścił się w zbudowanym w 1871 r. według projektu Aleksandra Lie – na zlecenie Teofila Zapałkiewicza – domu Zapałkiewiczów, zabytkowej, klasycystycznej kamienicy w Częstochowie przy Alei Najświętszej Marii
Panny 19. Dom wzniesiono z przeznaczeniem na siedzibę teatru, jednak zaprojektowana sala miała złą akustykę. W 1908 r. w sali teatralnej uruchomiono kino, które
od 1923 r. nosiło nazwę „Paryskie”. Po 1923 r. budynek stał się własnością Banku Związku Ziemian SA. Po II wojnie światowej miały w nim swoją siedzibę: Bank Rolny
i Gminna Kasa Spółdzielcza. Obecnie mieści się tu PKO BP SA.


[1. Częstochowa. Pomnik cara Aleksandra II stojący w latach 1889 – 1917 przed Jasną Górą; 2. Częstochowa. Ratusz miejski na początku XX wieku]

[Autor: 1) Ghirlandajo; 2) autor nieznany. Źródło – Wikipedia.]
[Zdjęcie nr 1 znajduje się w domenie publicznej w Stanach Zjednoczonych, ponieważ jest utworem Rządu Federalnego Stanów Zjednoczonych w rozumieniu Tytułu 17, Rozdziału 1, Sekcji 105 Kodeksu Stanów Zjednoczonych]
[Zdjęcie nr 2 jest własnością publiczną, ponieważ prawa autorskie do niego wygasły. Prawo to stosuje się w Stanach Zjednoczonych, Australii, Unii Europejskiej i w tych państwach, gdzie prawo autorskie wygasa w 70 lat po śmierci autora.].

[Ewentualne uzupełnienia i zmiany w treści nastąpią z chwilą ustalenia nowych szczegółów.]