Młodzieńcy, a także dziewice, starcy razem z dziećmi. Niech chwalą imię Pana, bo samo Jego imię jest wzniosłe, chwała Jego jest nad ziemią i niebem! [Ps. 148; 12 – 13]MIEJSCA SIENKIEWICZOWSKIE

Wybierz literę z którą chcesz się zapoznać: A, B, C, Ć, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, O, P, Q, R, S, Ś, T, U, V, W, X, Y, Z, Ź, Ż - albo zobacz wszystkie.

Litera TTAMISCAL [GÓRY] - [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – Stan Kalifornia]


Krótkie pasmo górskie. Góry te Henryk Sienkiewicz zwiedzał w drugiej połowie 1876 r. Z uwagi na brak opisu tych gór przytoczono fragment z listu pisarza:
„(…) Całe dni i miesiące takich podróżniczych warunków miałem teraz przed sobą, ponieważ owe góry: Tamiscal, Santa Ana
i San Bernardino, w które przedostałem się po wielu usiłowaniach, leżą poza ucywilizowanym kalifornijskim pasem. Ów pas ciągnie się z północy na południe, brzegiem morskim, od Oregonu aż do miasta San Diego, leżącego prawie już na granicy między właściwą Kalifornią a tak zwaną Lower Kalifornią, półwyspową i należącą do Meksyku. (…)”

TOLEDO – [Hiszpania – prowincja Toledo, wspólnota autonomiczna – Kastylia-La Mancha]


Miasto w środkowej Hiszpanii (około 70 km od Madrytu), położone na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Ośrodek przemysłu lekkiego, spożywczego i rzemiosła artystycznego. Miejscowość turystyczna. Klejnot hiszpańskiej architektury założony przez Iberów. Atrakcje turystyczne: Alkazar (twierdza), brama Puerta del Sol, brama Puerta Nuevade de Bisagra, brama Puerta Vieja de Bisagra, Katedra (z kaplicami: Capilla de San Juan, Capilla Mayor, Capilla Mozarabe, Capilla Santiago - z chórem, zakrystią), Kościół San Juan de los Reyes, Kościół San Roman, Kościół San Tome, Kościół Santa Maria la Blanca, Kościół Santiago del Arrabal, Kościół Santo Cristo de la Luz, most Puente de Alcantara, Muzeum Archeologiczne, muzeum Casa del Greco (dom El Greco), Museo de Santa Cruz, Synagoga El Transito, pałac arcybiskupi, Palacio
de Fuensalida, Ratusz.
Henryk Sienkiewicz przebywał tu 11 października 1888 r. Zwiedzał między innymi: katedrę, kościół San Juan de los Reyes i szkołę wojskową.


[1) Ratusz; 2) Kościół Santiago del Arrabal]


[3. Katedra; 4. Kościół San Juan de los Reyes]

[Fotografia – Autor: 1) Albeins; 2) EmDee; 3) Dodo; 4) Daderot. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcia objęte licencją CC-BY-SA].

TOMASZÓW MAZOWIECKI [gm. Tomaszów Mazowiecki, pow. tomaszowski, woj. łódzkie]


Miasto położone na skraju Puszczy Pilickiej w Dolinie Białobrzeskiej nad Pilicą, Wolbórką, Czarną i Piasecznicą, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego. Znajduje się w dwóch regionach historyczno-kulturowych. Część miasta po lewej stronie Pilicy to Mazowsze, a po prawej stronie rzeki to Małopolska.
Zabytki: Batavia, budynek Banku Polskiego, dawna wozownia Moritza Piescha, dawne jatki, dawny dwór, kamienica Bolesława vel Borucha Szepsa, kamienica Karola Jana Bartke, kamienica rodziny Knothe, kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela, kościół św. Antoniego Padewskiego, kościół św. Marcina, pałac Ostrowskich, pałacyk Jana Rode, pałacyk Pieschów, Ratusz, willa Bornsteinów, willa Dawida Bornsteina, willa Jakuba Halperna, willa kierownictwa Fabryki Sukna H. Landsberg i willa Roberta Kleindiensta.
W okresie od 10 grudnia 1903 r. do 20 stycznia 1904 r. Henryk Sienkiewicz miał w Tomaszowie Mazowieckim odczyt na rzecz powodzian. Prezentował swoją nowelę „Dwie łąki”.


[1. Tomaszów Mazowiecki – Urząd Miasta; 2. Tomaszów Mazowiecki – ul. Polskiej Organizacji Wojskowej]


[2. Tomaszów Mazowiecki – willa Jana Rode; 2. Tomaszów Mazowiecki – willa rodziny Knothe]

[Autorzy fotografii: 1 – 2) Michalszew; 3 – 4) Ktw. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia 1. i 2. objęte są licencją CC-BY-SA]. [Zdjęcia 3. i 4. objęte są licencją GNU FDL].

TORRE ANNUNZIATA – [Włochy – gmina Torre Annunziata, region Kampania, Prowincja Neapol]


Miejscowość położona blisko Pompejów, siedmiokrotnie zalewana przez Wezuwiusz. Ośrodek przemysłu spożywczego, skąd pochodzą znane makarony i spaghetti. Henryk Sienkiewicz był tu na początku grudnia 1886 r.

TORRE DEL GRECO – [Włochy – gmina Torre Annunziata, region Kampania, Prowincja Neapol]


Miejscowość znana z rzemiosła artystycznego, specjalizująca się w kameach i koralach. Henryk Sienkiewicz był tu na początku grudnia 1886 r.

TORUŃ - [gm. TORUŃ, miasto na prawach powiatu, woj. kujawsko-pomorskie]


Miasto położone nad Wisłą i Drwęcą. Prawobrzeżna część miasta położona jest na Pomorzu, lewobrzeżna – na Kujawach. Ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Jedno z najstarszych miast polskich. W nocy z 19/20 lutego 1876 r. na stacji kolejowej zatrzymał się pociąg, którym Henryk Sienkiewicz odbywał pierwszą część podróży do Ameryki, o czym napisał we wstępie „Listów z podróży do Ameryki”. Pisarz przechodził tu kontrolę graniczną i celną.[Fotografia – Autor: René Klein. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia objęte licencją GNU FDL].

TRENCZYŃSKIE CIEPLICE [TRENČIANSKE TEPLICE] - [Słowacja – Kraj Trenczyński] - [d. Teplitz]


Uzdrowisko w zachodniej Słowacji, w dolinie potoku Teplicka, w obszarze gór Strażowskich. Własności lecznicze tutejszych źródeł znane były już w XIV w. Termalne wody mineralne (36 - 42°C) stosuje się do leczenia chorób reumatycznych, narządów ruchu. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych.
Udokumentowane pobyty pisarza w Teplitz datują się następująco: 01) 21 sierpnia - 06 października 1894 r.; 02) 29 lipca - 23 sierpnia 1895 r.; 03) 29 lipca - 13 sierpnia 1896 r.[Fotografia – Autor: 1) Pufacz. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcie objęte licencją CC-BY-SA].

TRESTRAOU [Francja – gmina Perros-Guirec, region Bretania, departament Côtes-d'Armor]


Miejscowość w pobliżu Perros-Guirec. Udokumentowane pobytu w Trestraou datują się następująco: 01) 04 – 22 lipca 1898 r.

TRIEST – [Włochy – region Friuli-Wenecja Julijska, prowincja Triest, gmina Triest]


Miasto w północno-wschodnich Włoszech u północnych wybrzeży Morza Adriatyckiego, nad Zatoką Triesteńską. Położone jest tuż przy granicy ze Słowenią. Udokumentowane pobyty Henryka Sienkiewicza w Trieście darują się następująco: 01) połowa września 1879 r.; 02) 25 - 26 września 1897 r.[Autor: 1. - 2.) Tiesse. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia są własnością publiczną zgodnie z wolą autora.]

TRZEBCZ SZLACHECKI [gm. Kijewo Królewskie, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie]


Wieś nadana w 1222 r. przez Konrada Mazowieckiego biskupowi pruskiemu Chrystianowi. Gniazdo rodowe Trzebskich, w których posiadaniu pozostaje w XVI w.
i później, następnie własność biskupów chełmińskich. W XIX w. własność Ślaskich. W 1883 r. właścicielem dworu został Ludwik Maurycy Ślaski. To właśnie za jego czasów dwór w Trzebczu Szlacheckim gościł tak znane postacie jak: Juliusz Fałat, Kazimierz Nitsche, Henryk Sienkiewicz i Józef Wodziński. W 1975 r. majątek został wchłonięty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne w Stablewicach. Natomiast we dworze umieszczono szkołę podstawową, która mieści się tam do chwili obecnej.
We wsi znajduje się także gotycki kościół z XIV w. Udokumentowane pobyty Henryka Sienkiewicza w Trzebczu datują się następująco: 01) wrzesień 1899 r.

TUANO - [Stany Zjednoczone Ameryki Północnej]


Miejscowość tę Henryk Sienkiewicz wymienia jako przystanek pomiędzy Ogden w Stanie Utah a Sacramento w Stanie Kalifornia, do której dotarł 12 marca 1876 r. pociągiem w drodze na Dziki Zachód. Napisał:
„(…) …posunęliśmy się o jeden dzień drogi do małej i nędznej stacji Tuano, na której zwykle pociąg zatrzymuje się na trzy minuty, przyszła wiadomość, że dalsza droga nie jest do przebycia, śniegi bowiem na przestrzeni kilku mil zasypały ją
na kilkanaście łokci grubo. (…)”
Z tego powodu pisarz zmuszony był pozostać tu kilka dni.

TYNIEC


Do 1973 r. podkrakowska wieś. Obecnie włączona do Krakowa. Znana jest głównie dzięki istniejącemu od 1044 r. klasztorowi benedyktynów. Nazwa Tyniec pochodzi
od celtyckiego słowa „tyn”, które oznaczało mur lub ogrodzenie. Henryk Sienkiewicz był tu 06 lipca 1890 r.


[1. Klasztor o. o. benedyktynów]

[Fotografia – Autor: 1) Jerzy Strzelecki. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie objęte jest licencją CC-BY-SA].

[Ewentualne uzupełnienia i zmiany w treści nastąpią z chwilą ustalenia nowych szczegółów.]