Wznoście Panu okrzyki radosne, wszystkie ziemie; weselcie się, cieszcie się i grajcie! Grajcie Panu na cytrze i głośno śpiewajcie! [Ps. 98; 4 – 5]MIEJSCA SIENKIEWICZOWSKIE

Wybierz literę z którą chcesz się zapoznać: A, B, C, Ć, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, O, P, Q, R, S, Ś, T, U, V, W, X, Y, Z, Ź, Ż - albo zobacz wszystkie.

Litera VVERVIERS – [Belgia – Region Waloński, Prowincja Liège]


Miasto położone nad rzeką Vesdre. W sierpniu 1874 r., w drodze do Ostendy, Henryk Sienkiewicz, przechodził tu kontrolę graniczną.
[01. Verviers - dworzec kolejowy.]

[Fotografia: autor – Sir James, źródło: Wikipedia. Autor udostępnia tę pracę publicznie. Dotyczy to całego świata. W niektórych krajach może nie być to prawnie możliwe. W takim razie udziela on każdemu prawa do użycia tej pracy w dowolnym celu, bez żadnych ograniczeń, chyba że te ograniczenia są wymagane przez prawo.
[Ewentualne uzupełnienia i zmiany w treści nastąpią z chwilą ustalenia nowych szczegółów.]

VEVEY [Szwajcaria - Kanton Vaud] - RUE D'ITALIE 1 [Hotel du Lac - obecnie Grand Hotel du Lac]


Miasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, położone na brzegu Jeziora Genewskiego (18 km od Lozanny).
Od końca 1914 r. aż do swojej śmierci (15 listopada 1916 r.) mieszkał tu Henryk Sienkiewicz. W Vevey ostatnich 25 lat swego życia spędził również Charlie Chaplin.
W czasie I wojny światowej powstał tu Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce założony przez Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Sienkiewicza.
W Szwajcarii Henryk Sienkiewicz mieszkał początkowo w Grand Hotelu - przynajmniej do 24 listopada 1915 r. Na przełomie lat 1915/1916 przeprowadził się do Hotelu
du Lac. Mieszkał w nim do śmierci. Na razie listami pisarza udokumentowane są dni:31 stycznia, 26 kwietnia 1916 r.
Obecnie jest to GRAND HOTEL DU LAC - elegancki hotel pięciogwiazdkowy, usytuowany nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Oferuje przepiękne widoki na jezioro
oraz szereg znakomitych udogodnień w luksusowych pokojach. Wytworna atmosfera hotelu przywodzi na myśl czasy, gdy był on miejscem odwiedzanym
przez przedstawicieli arystokracji. Jego nowoczesne udogodnienia zapewniają doskonały pobyt nawet najbardziej wymagającym, współczesnym turystom.
Hotel kultywuje znakomite tradycje szwajcarskiej gościnności, które odzwierciedlone są w jego znakomitej kuchni, eleganckim wystroju, rzetelnej obsłudze, pięknym ogrodzie oraz odprężającym tarasie.


[1) Vevey; 2) Muzeum Żywności i Żywienia]

[Fotografia – Autor: 1) Roland Zumbühl; 2) Aliman5040; 3) Flicka. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcia objęte licencją CC-BY-SA].

VIAREGGIO – [Włochy – region Toskania, prowincja Lukka, gmina Viareggio]


Miasto nad Morzem Tyrreńskim. Ośrodek przemysłowy, rzemieślniczy oraz rolniczy. Turystyczny kurort nadmorski.
Udokumentowane pobyty Henryka Sienkiewicza w Viareggio datują się następująco: 01) listopad 1908 r.

[Viareggio: 01) Grand Hotel Royal; 02) Principe di Piemonte]

[Fotografia: Autor: 01. Salko; 02. Freepenguin. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcie 01. objęte jest licencją GNU FDL]. [Zdjęcie 02. objęte jest licencją CC-BY-SA].

VILLEFRANCHE-SUR-MER [Francja – gmina Villefranche-Sur-Mer, region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, departament Alpy Nadmorskie]


Miejscowość nadmorska. W lutym 1896 r. Henryk Sienkiewicz – wraz z dziećmi: Henrykiem Józefem i Jadwigą – odwiedził tę miejscowość.


[Villefranche – 01. Port; 02. Promenada]


[Villefranche – 03. Panorama]


[Villefranche – 04. Cytadela]

[Fotografie: Autor: 01) Ernmuhl; 02) Rundvald; 03) Berthold Werner; 04) Fafou06. Źródło – Wikipedia.]
[Fotografie 01. i 03. objęte są licencją GNU FDL]. [Fotografia 02. jest własnością publiczną zgodnie z wolą Dotyczy to całego świata. Autor zapewnia każdemu prawo do użycia tej pracy w dowolnym celu, bez żadnych ograniczeń, chyba że te ograniczenia są wymagane przez prawo.] [Fotografia 04. objęte jest licencją CC-BY-SA].

VILLENEUVE – [Szwajcaria – Kanton Vaud]


Miasto we francuskojęzycznej części kraju.
Udokumentowane pobyty Henryka Sienkiewicza w Villeneuve datują się następująco: 01) kwiecień 1909 r. - Hotel Byron.[01. Villeneuve – Hotel Byron – 1842 r.]
[Autor: 1) Jean Bryner. Źródło – Wikipedia.] [Ten plik jest własnością publiczną
w Stanach Zjednoczonych oraz w tych państwach, gdzie prawo autorskie wygasa 100 lat po śmierci autora lub wcześniej.]

VIRGINIA CITY – [Stany Zjednoczone Ameryki – Stan Nevada, Hrabstwo Storey]


Stolica hrabstwa Storey. Jedno z najstarszych miast w stanie Nevada i jedno z najstarszych na zachód od Rzeki Missisipi. Powstało w wyniku odkrycia cennych złóż mineralnych. W 1859 r. w pobliskim Comstock Lode rozpoczął się boom górniczy na wydobycie srebra. Tutaj w 1863 r. Samuel Clements, reporter miejscowej gazety „Enterprise”, podpisał się pseudonimem Mark Twain. Virginia City to także miasto położone najbliżej Cartwright Ranch, gdzie rozgrywała się akcja serialu „Bonanza”. W 1877 r. kopalnie srebra w Virginia City zwiedzał Henryk Sienkiewicz.


[1) Virginia City; 2) ruda srebra i złota]

[Fotografia – Autor: 1) Sascha Brück; 2) Reno Chris. Źródło – Wikipedia. [Zdjęcia objęte licencją CC-BY-SA].

VÖSLAU - patrz BAD VÖSLAU


VRANOV NAD TOPĽOU [niem. FRÖ(H)NEL/VRONAU AN DER TÖPL, węgier. VARANNÓ]
[Słowacja – gmina Vranov nad Topľou, pow. Vranov nad Topľou, kraj preszowski]


Miasto we wschodniej Słowacji w historycznym regionie Zemplín. Położone jest na wysokości 132 m n.p.m., w dolinie Topľi, u zbiegu Niziny Wschodniosłowackiej, Pogórza Ondawskiego i Gór Tokajsko-Slańskich. Od 24 do 26 października 1889 r. Henryk Sienkiewicz był gościem Edwarda i Ludgardy z Mniszków Stadnickich
w ich rezydencji (zamku).


[1) Panorama miasta; 2) klasztor]

[Fotografie: Autor: 1. Szeder László; 2. Przykuta. Źródło – Wikipedia.] [Zdjęcia objęte są licencją GNU FDL].

[Ewentualne uzupełnienia i zmiany w treści nastąpią z chwilą ustalenia nowych szczegółów.]